Miners working in the                               the Czar ,Holbrook,Gardner, Sacramento and Southwest mines in 1918

 

 

Czar Mine

Acord, K.H.

Aiken,H.W.

Amos, F.G.

Arens,Henry

Atkinson, J.H.

Baker, E.J.

Bannowsky, C.J.

Barnett, E.E.

Barross, C.H.

Bays,A.

Becker,E.F.

Beecher, Paul

Benton, H.D.

Bertino, Mike

Biles, W.D.

Bonadiman,Henry

Bowden, H.

Brewer, T.R.

Brown, Walter

Buckner, Claud I.

Campbell,Robert

Caywood,R.

Clemo, Fred

Colford, Joe

Culver, W.S.

Davis,J.E.

Dingle, John

Downs, Louis

Downs,P.

Downy, J.H.

Doyle,W.J.

Dunbar,Henry

Dutton, H.A.

Eberling, William

Enkosky, Frank

Eschberger, E.J.

Fernandez, Manuel

Ferrell, John

Fimbres, Ramon

Finnegan, James

Finnotti, H.M.

Flatey, Claude

Fleming, P.J.

Fletcher, John H.

Forrell, W.E.

Fountain, E.A.

Frenzel,C.T.

Garetto,Pete

Giacomino,A.

Gilbert, John

Gipson, C.E.

Glutz, A.M.

Gould, Frank

Gould, W.O.

Graham, W.C.

Grant, William

Gregovich, John N.

Hall, Albert

Hall,J.B.

Hanson, H.A.

Harris, Hays

Hastie, T.M.

Hays, J. W. II

Hennessey, W.E.

Hensley, E.W.

Higgins, W.J.

Hobley, Louis E.

Hocker, Dan

Hollis I.A.

Holloway,C.C.

Hously, Fisher

Howard, G.T.

Howard, Walter

Hubbard, G.C.

Hugh, George P.

Jarboe, J.M.

Jeron, Mike

Jewell, W.F.

Johnson, Harry

Kasun, Sam

Keller, Clint

Kennaugh, Fred

Kennaugh, William

Kenvel,Joe

Kiernan, Thomas

Killien, John

King, H.J.

King,H.D.

Kirchner, O.G.

Kirkbride, William

Lake, Addis

Leineweber, W.G.

Leineweber,C.C.

Liddicotte, Sam

Long, T.

Lucas, Mike

Maddern,Thomas

Malessa, J.

Malone, W.D.

Martineau, Charles H.

Mayes, Foley

McCutcheon G.A.

McCutcheonJ.T.

McLean, William

Merrill, M.W.

Meyer, John D.

Morgan, A.J.

Morris, Austin H.

Moss, C.T.

Navarete, N.D.

Nieto, Narcisso

Nighollis, Joe

Norton, W.X.

Now, jack

Oddonette, A.

Oliver, C.W.

Orneros, Nick

Pavanich, Pete

Person, Nels

Peterson,Sigurd

Pickett, Oscar

Pigott,E.

Pinkuk, N.

Piper, O.D.

Port, Mike

Porter, Ed

Post, J.W.

Prather,P.F.

Prieto, M.

Pugh, William J.

Quijada,Natcho

Radcliffe,R.J.

Real,Joe

Reyna, Ramon, Verran, Sam

Richards, W.J.

Riseo, Giuseppe

Ritchey, J.W.

Roach, James

Roberts, O.B.

Romano, Giuseppi

Rooney, C.

Roundtree, A.E.

Ryall, Say

Salari, Tony

Sandarg, Paul

Sanitas, tony

Schmitt, W.H.

Sherward, R.C.

Shields, William

Slack, S.S.

Snell, Fred

Snell, George

Snell, Thomas

Solares, Angel

Spalding, T.J.

Spaulding, WE.E.

Stahakis, J.

Stapleton, J.E.

Stoddard, J.C.

Strebe, Frank C.

Strickland, I.H.

Sullivan, Mike

Swanson, Pete

Terry, Elmer

Thompson, R.L.

Tieran, William

Troglia, John

Truscott, Dave

Vavich, Chris

Venett, Tony

Villacencia, david

Vivian, Herbert

Wagner, Herbert

Wall, J.E.

Warmington, Herbert

Weaver, T.D.

Weiland, George

Welch, George

Wesson, C.E.

Wheeler, C.M.

Whitley, Joseph

Whitten, W.E.

Wikstrom, Jack

Williams, Ben

Williams, Joe

Williams, P.N.

Willis, G.B.

Wilson, John

Wright, E.P.

Young, Thomas

Young, W.A.

Zupancic, Jacob

Holbrook Mine

Alivn, Charles

Anderson,Nels

Applin,C.F.

Baily, Preston S.

Baily, R.L.

Baker, Kimball

Baker,C.R.

Barnes, F.E.

Baugh,W.B.

Beam, F.M.

Bean,J.W.

Beckman,W.D.

Beecher, Pat

Benton,L.H.

Best,W.E.

Biggs, R.E.

Bomba, Fred

Bonandale, Robert

Bracco, Battesta

Braun, M.

Browning, Dan

Burk, Edward

Burleson,Bardin

Cadena, Ed

Cambel, Charles

Campbell, J.E.

Carver, Dave

Casey, M.E.

Castellow, Willis

Champion, Martin

Chancey, H.

Clark, Leslie

Clow, R.J.

Colton, G.E.

Colwell, J.T.

Coon,J.H.

Corcoran, James W.

Cox, R.T.

Cramer, R.A.

Crawford,J.

Crouch, Freeman

Danhaur, George

Dawson, William

Debely,D.

Dillaha, Tom L.

Douglas, W.M.

Duffy, Pat

Duffy, Pat II

Duncan, George

Dwyer, James

English, M.

Farrand, C.N.

Fernandez, Louis

Ferrell, Richard

Ferrero,Joe

Forrey, George, L.

Foster,H.L.

Gillis, A.W.

Gillmyer, Albert

Glenizman, J.H.

Grant, U.S.

Graves, G.A.

Guess, I.C.

Gulian, Andy

Haberkorn, John

Hall, P.H.

Hamilton, A.B.

Harkins,Charles

Harlere, G.

Harrington, J.J.

Hawley, William

Haymore, Frank

Helms, F.P.

Henderson, Fred

Henderson, Ray

Henrys, S.A.

Hereford, S.R.

Hersey, Roy V.

Hicks, J.P.

Higdon, J.R.

Hill, Harvey,

Hill, M. V.

Hoff, G.W.

Holms, Peter T.

Hugh,William

Hulley,William

Hunter, Ed

Hynes, Clyde

Jones, James V.

Keast, Carles H.

Kempton,E.T.

Kentro, Mark

Kimmerly, J.W.

King, Henry,

Kinsella, John

Kling, Charles

Krall, Anton

Laurinas, Alex

Lindsay, William

Lopez, Timoteo

Loving, J.

Loving,Ben

Loya Lisandro

Madden, C.W.

Maddern, William M.

Manning, C.E.

Mardon, W.P.

Marko,John

Marquez, Felix

Marshall, Clark

Martignon, Joe

Martin, W.W.

Martinez, C. J.

Maxcey, A.W.

McCool,P.M.

McKinney, Thomas

McLeod,O.

Mehring, C.H.

Merrill, Charles

Miller, Frank

Miller, Robert

Minor, R.E.

Moriarty, Thomas

Mosler, Frank

Mullens, W.R.

Nelson, Nels

Norton,John

Peluce, Floro

Phillips, Key

Powers, T.I.

Prescott, J.W.

Price, Earl

Pulver, Alfred

Qualls, J.M.

Rafaelovich, L.G.

Rash, J.E.

Rash, Sam S.

Reiche, F. W.

Renico, W.H.

Reynolds, Albert

Rosewell, A.J.

Ross, E.E.

Rowe, Richard

Ruikausko, Alexander

Rundle, Josiah

Runoski, A.

Ryan, J.F.

Ryan, John R.

Schryner, Davis

Sedlacek, John

Shanklin, M.M.

Shearer, H.A.

Sheffield, J.D.

Sigworth, J.H.

Skinner, I.

Smithan, W.T.

Smolenski, William

Snyder,H.A.

Sparks, J.M.

Sperry, Louis

Stafford, Isaac

Stewart, Walter

Stonis, John

Sutherland, George

Swenlein, George

Taylor, B.C.

Teeples, Chancie

Timmons, E.A.

Tustin, Barnes,

Voelskel, Louis

Wagner, Anthony

Waite,  C.S.

Wallace, D.T.

Warden, George

Whisnand, Jas. E.

Williams, H.B.

Wilson, Edward

Wilson, Wesley

Winstead, C.E.

Wolcott, C.M.

Wood, John

Wood, Samuel B.

Worthington, W.T.

Yarbrough, R.P.

Young, Herman

Zwerschke, Henry

Gardner Mine

A. Shearer

Almanza, Octaviano

Anderson, John

Ashby, J.L.

Ashman, Thomas

Babb, W.G.

Ball, R.T.

Besil, Joe

Blackburn, Frank

Blackburn, Tom

Blackwell, JohnD.

Boyd, G.W.

Boyd, J.A.

Bozogos, Sterios

Brown, Joe

Burdon, George

Burns, B.F.

Burrows, R.

Bushcamp, George

Byerly, P.M.

Byerly, Wc. F.

Canion, J.B.

Carlson, A.E.

Carr, James

Carr, John F.

Castillo, Y.

Chalmers, Cecil

Cohen, Dave

Cook, John J.

Cooper, Thomas

copeland, Frank

Coroves, Jas.

Crecelius, T.J.

Croff, Ben

Crouch, Irwin C.

Crow, C.H.

Deshazo, R.N.

Dexter, walter

Domego, D.

D'Spain, A.J.

Duree, William

Dye, John H.

Edwards, Will

Elizondo, Leonides

Ellis, George J.

Ellis, Richard

Enright, J.

Enterline, W.M.

Epinosa, Jose

Evans, D.L.

Fhill, Louis H.

Fowler, William

Gamble, William

Garcia, Luis

Gasser, Baptist

Gasson, A.C.

Gibson, J.G.

Glanville, Curtis

Gomez, Juan

Grant, J.B.

Gray, J.J.

Green O.H.

Green, B.E.

Greenwall, J.W.

Greer, Ira

Grenard, H.L.

Gundry, Harry

Gutierrez, Manuel

Harstmeyer, C.H.

Haverland, Frank

Hayden, J.E.

Hays, Leo H.

Hester, J.L.

Hofeie, Otto

Holmes, V.Y.

Howe, C.W.

Huber, George

Humphries, Isaac

Hunter, J.W.

Jessen, J.M.

Jewell, Henry

Johnson, Gust

Johnson, Victor

Jones, H.M.

Juarez, Cresencio

Kennaugh, Caleb

Kennedy, J.A.

Kennedy, Roger

Kent, A.C.

Kent, Albert S.

Kent, William

Kentro, Pete

Key, John O.

Kimbrel, J.S.

Kimbrough, G.J.

Kinsley, O.V.

Kostrov, John

Lang, Fred

Lankford, Robert

Larson, P.F.

Lee, Jas. G.

Lightford, E.M.

Ligon, I.W.

Ligon, L.W.

Ligon, W.

Ligon, walter

Liles, M.L.

Loaman, P.A.

Lozano, Jesus T.

Maitland, Robert

Manix, M.D.

Martin, John

Martinez, Anthony

Mathews, E.B.

McCloskey, A.L.

McCloskey, L.L.

McCormick, W.P

McCoy, Jim

McDole, J.I.

McNeil, Irvin

Mendez, Epitacio

Merian, George

Merrell, Thomas H.

Meyers, H.H.

Mikoff, Jan.

Milburn, Thomas

Molenski, John

Molensky, Mike

Morales, Pedro

Mordungo, D.

Morris, Clyde

Morrison, John

Mort, T.G.

Moscoe, Charles

Murphy, J.D.

Murray, V.L.

Nichols, raymond

Nicklas, W.J.

Niies, E.L.

Nordquist, Axel

Nowlin, W.A.

Nunez, Augusto

Nunez, Manuel

Ogden, Eugene W.

O'Neal, C.D.

Opie, John

Papas, Dom.

Parker, C.W.

Parrish, Jesse B.

Pearson, H.B.

Peck, N.S.

Peikert, A.S.

Pinnix, D.F.

Pisano, Leodoro

Poindexter, P.M.

Porter, Jud

Prowse, A.

Qualls, T.J.

Rand, Joe

Ranes, E.W.

Ray, R.L.

Reed, E.H.

Reynolds, J.E.

Riley, H.

Robinson, Hugh E.

Roganovich, John

Rokcevich, Steve

Rolfe, E. H.

Rosewarne, George

Schmitz, J.

Scott, J.E.

Sessions, T.B.

Shaffer, W.F.

Sharp, Gus

Shaver, George A.

Shearer, F.R.

Shearer, Rueben

Sierras, Ed

Sisson, robert

Skinner, A.D.

Skivcalo, Blas

Smith, Dayton H.

Smith, Framcis, R.

Smith, Frank

Smith, G.F.

Smith, John

Smoot, J.A.

Steir, L.P.

Strum, A.W.

Sutherland, James

Taber, W.B.

Taylor, Z.R.

Thomas, G.C.

Thompson, B.F.

Thompson, William

Tindoll, J.A.

Tonge, Fred R.

Tress, H.C.

Trolia, Frank

Tuckness, H.E.

Tweedle, W.

Villalobos, M.

Walch, Lloyd E.

Walm, G.H.

Walters, J.S.

Walton, P.L.

Ward, Arthur

Ward, J.M.

Warren J.H.

Wasser, Frank

Watson, W.H.

Webster, Francis

Weldon, Tom

Westem, Preston

Western, S.E.

Whulis, G.P.

Wien, H.S.

Wilson, Harden

Wilson, William

Wold, Peter

Wood, E.K.

Wood, W.W.

Woron, William

Worthington,William

Wright, W.E.

Wright, W.L.

Zundell, M.A.

Sacramento Mine

Ahern, Mike

Anderson, M.

Anderson, Matt

Anderson, T.B.

Audulakis, Jim

Bailey, Isaac

Banks, Willie

Barton, Syd.

Bell, C.M

Benson, R.L.

Birdno, Louis

Bitelmo, Joe

Blum, Robert

Booth, C.S

Brais, Alex E.

Buchanan, Lawrence

Bucknot, Emil

Buntin, George L.

Cass, V.H.

Chandler, W.M.

Colvin, Jas.

Cramer, John

Cunningham, J.F.

Dallas, John

Davis, R.C.

Deats, Z.M.

Donnell, Barney P.

Drew, E.H.

Edgerton, W.i.

Ferry, Jos. P.

Flock, John

Foster, George

Fraser, J.W.

George, Fred D.

Gomez, Fred

Gorden, J.H.

Gorny, Albert

Grissett, Tihnan

Haas, Michael

Hasley, John

Hedberg, August

Houston, J.R.

Hunt, P.L.

Hunter, James

Huston, Charles

James, Thomas

Jeffrey, W.C.

Johnston, R.E.

Jones, Howell

Jovanovich, Fred

Kelly, John

Kerpan, Matt

Kerrman, A.R.

Kidd, Alex

Kneebone, W.J.

Kochevar, Jacob

Larson, Ed L.

Lee, Tom

Leyvas, Ramon

Lind, Theodore

Loche, Leonard

Lymann, P.G.

Maddock, H.

Mahler, Fred

Mahoney, F.L.

Marsh, G.H.

Martin, E.S.

Matthews, J.F.

McAleer, Owen L.

McKee, Ed

McMahon, A.R.

McNees, C.L.

McNicholas, P.J.

Miller, M.N.

Moncrief, R.M.

Morgan, Sam

Patrick, W.H.

Perez, James

Pierce, James

Rajacich, Joe

Reed, W.A.

Riley, J.H.

Rosander, Charles

Ross, E.M.

Sampson, W.

Sanders, A.W.

Smith, D.K.

Smith, Pat

Soriach, M.

Stevens, P.B.

Svendson, Svend

Sweeny, Frank

Tayler, T.L.

Thaggard, George B.

Thomas, Albert

Thomas, Joe

Tierney, Stanley

Ulum, E.D.

Vasquez, Miguel

Welch, John

Wembles, Lee

White, E.H.

Wilson, Charles

Southwest Mine

Abgarow, Sam

Abril, Joe

Adams, Scott

Aulgur, A.W.

Beckman, A.

Beebe, Dave A.

Bello, Joe

Bhend, Fred

Blair, Charles

Bozoiart, Joe

Brereton, M.

Buckley, J.F.

Buffone, G.

Byrd, P.R.

C.A. Smith

Campbell, L.L.

Cardwell, H.A.

Carroll, Will

Chacon, Leo

Charon, John

Cheetham, T.M.

Clements, J.R.

Clinch, R.S.

Coldiron, J.H.

Coombs, I.F.

Corken, John

Corkill, Pete

Costley, W.J.

Costley, William

Covington, R.E.

Coyle, Con

Crandall, M.H.

Crellin, Tom

Crowley, E.L.

Dabovich, Chris

Dahl, Anton

Davis, L.L.

Davis, T. W.

Davis, W.E. , jr.

Deshazo, C.T.

Deshazo, Homer

Devine, George

Dockerty, Thomas

Dompier, O.J.

Donnelly, J.C.

Dowdy, Frank, jr

Du Quesney, K.

Dubney, Sam

Duncan, H.

Ellis, W.S.

Evans, Bob

Ewing, Lester

Fapp, Floyd

Ferrell, J.R.

Flowers, J.D.

Flynn, John

Ford, Thomas

French, Louis

Fulton, Robert

Garrity, Edward

Glitz, A.M.

Gohrig, John

Goodenstein, Alfred

Gregovich, Chris

Griffith, Joe

Haggard, J.H.

Hall, Herbert

Hannning, H.

Harris, Edwin

Haygood, J.N.

Hays, J.W.

Heim, William

Hileman, Jas.

Hilton, H.H.

Hilton, J.L.

Hodges, H.

Hogier, Joseph

Holk, Edward

Holm, Warner

Humphrey, W.B.

Hutterman, W.J.

Hutton, George

Ingram, R.M.

Jackson, J.M.

Jacobson, C.

Jones, J.T.

Jones, J.W.

Jones, Oscar

Kennedy, G.M.

Kennedy, John

Klope, M.

Kraker, Phil

Lane, E.D.

Lea, A.V.

Ledgerwood, William

Limon, Jesus E.

Linnes, N.J.

Manley, George

Martin, S.J.

Martinez, L.J.

Matthews, R.H.

McDonald,Fred

Medigovich, Tom

Melville, Edward

Merritt, W.R.

Murphy, Mike

Neatherlin, Van

Neese, A.R.

Neill, Robert H.

Nelson, John

Oliver, B.H.

Oliver, John

Parr, Jas.

Payne, John

Pelusi, Tony

Pettus, E.F.

Picklick, J.F.

Playfair, Dave

Quinn, Tom

Randle, W.H.

Reeves, C.D.

Rejanovich, Pete

Retallack, Thomas

Roberson, I.L.

Rodriquez, Teodoro

Rowe, Henery

Rzabel, Andrew

Sabin, J.P.

Sargent, Milo

Schanelmeier, Carl

Schoensen, C.E.

Scott, George

Sharp, W.E.

Shaw, C.I.

Shaw, Hugh X.

Sisk, J.L.

Smith, F.E.

Staley, R.W.

Stevens, William

Stokely, C.E.

Sullivan, A.R.

Sullivan, Eugene

Sutter, Eugene

Tate, J.R.

Thursby, R.M.

Tindel, M.

Tweedle, C.

Valenzuela, A.C.

Vickers, J.P.

Vickers, John

Wadsworth, M.A.

Walsh, R.E.

Walton, W.A.

Waters, Ernest

Wynn, Oscar

Yelland, Thomas

graemite@hotmail.com.

© 2013 by Doug Graeme