Employees working in                      the Copper Queen Surface department, Watchmen, Manganese Department, and Timekeepers in 1918

 

Watchmen

Adams, John

Armstrong, J.

Bozich, Peter

Brooks, Robert

Corrin, Fred

Critchley, Jas.

De Atley, William

Donavan, Dan

Ewing, A.N.

Gallagher, Dan

Gatliff, W.M.

Grant, Sam W.

Hegbloom, Fred

Henderson, C.W.

Hicks, C.A.

Higgins, P.J.

Jeffries, William

Johnson, B.F.

Johnson, Edward

Krigas, Tony

Loomis, I.E.

Mathews, Richard

McCrea, J.J.

McLean, H.

McNeil, I.M.

Medak, Victor

Moran, F.J.

Salmon, Frank

Shreye, Amos

Sparks, C.A.

Sullivan, P.J.

Sutty, John

warner, William

Williams, J.A.

Surface Department

Acuna,Librado

Aguirre, Candelario

Alcarez, Manuel

Almaguer, Pedro

Alvarez, Manuel

Anaya, Evarista

Augulo, Fernando

Avilex, Miguel

Avilez, victoriano

Baca, Seferino

Belardes, Ramon

Benitez, Juan

Cano, Ignacio

Cardenas, Pascual

Carillo, Franco E.

Cecena, Juan

Chavez, Don

Chavez, Donaciano

Comacho, Fecundo

Contreras, Procopio

Cortez, Genero

Cota, Donatio B.

Cota, Federico

Cota, Pedro

Daniel, Ramon

De La Cruz, Franco

Duarte, Mauricio

Duron, Ezequiel

Elisalde, Rosalio

Encinas, Braulio

Espinoza, Antonio

Esquer, Jesus

Flores, Ramon

Gallarod, Lauriano

Garcia, Jesus F.

Gomez, Sacarias

Gonzales, Jesus

Gonzales, Jose

Gonzales, Val

Gray, J.M.

Guttierez, Juan P.

Hernandez, Jesus

Hernandez, Macario

Hernandez, Margarito

Herra, Ignacio L.

Herrera, Miguel

Higgins, John

Higgins, T.H.

Hilares, Antonio

Jacobson, J.

Lara, Franco

Lasaide, Rafael

Ledesma, Genaro

Ledesma, Guadalupe

Leon, Abram

Rabio, Victoriano

Saiza, Jesus

Salinas, Manuel

Sanchez, Margarito

Sanchez, Ponciano

Sanchez, Tomas

Sandez, Juan

Sandoval, Conrado

Shearer, Melvin

Smith, Fernando

Terranzas, Jesus

Torres, Jesus

Urrutia, Brijido

Velascono, Francisco

Velasquez, Nicolas

Velis, Ancelmo

Venegas, Franco

Verdugo, Luis

Villalovas, Antonio

Villescas, Ramon

Vizcaino, Enrique

White, W.J.

Yanez, Fortino

Zamudio, Jose

Manganese Department

Abata, Frank

Almenara, C.

Berretto, John

Costello, J.S.

Courtney, Mike

Dixon, Mark

Dunston, J.

Escobedo, Liburcio

Florez, Guadalupe

Galey, Robert

Godinez, Juan

Gonzales, Efren

Gutierrez, Jesus

Hernandez, Martin

Hicks, E.J.

Jones, T.J.

Kellett, W.

Kirzbride, J.W.

Legin, Michael

Ligon, C.M.

Lugo, pedro

Maddern, Ed

Marquez, Martin

Martin, Louis

McKeown, James

Munoz, Jose

Oddoneto, James

Ossic, George

Patrick, William H.

Poole, George

Quayle, Henry

Santtasteban, Maclovis

Stack, William J.

Tapia, Marcos

Trevaskis, John

Velasquez, Rillario

Warne, George

White, A.E.

Timekeepers

Cassan, John F.

Chapman, J.N.

Clark, J.E.

Crocker, E.A.

Dalton, H.E.

Davenport, F.S.

Davis, Mike

Fergus, R.

Foster, David

Frank, J.B.

Gidley, W.W.

Hedgerock, F.A.

Henrie, H.C.

Hill, E.A.

Holden, J.A.

Kingston, W.H.

Long, Harry

Lopez, elias

Mattheson, R.J.

McAllister, D.M.

Moore, W.L.

Olson, Arthur H.

Poster, David

Rhodes, O.A.

Riley, A.

Salm, S.K.

Simson D.M.

Sludor, Jacques

Suicliffe, Sam

Walsh,  P.J.

Walsh, J.C.D.

Whipple, C.H. jr.

White, E.P.

graemite@hotmail.com.

© 2013 by Doug Graeme