1918 Calumet & Arizona mining Company employee list for the

Briggs, Cole, Junction and Oliver mines

 

 

Oliver Mine

Allen, W.J.

Andrews, F.E.

Ansboro, Martin

Aragon, Romulo

Arndt, William

Arreala, Antonio

Arthur, Frances

Baca, R.

Barlowe, Isidore

Barnes, J.L.

Benn, John

Bowering, W.H.

Brashear, R.R.

Brojovich, Sam

Calboth, Charles

Camolli, C.A.

Carnes, E.F.

Chavanja, N.

Coffey, Archie

Coulter, J.J.

Crelling, John

Cuadrus, Nicolas

Davey, W.L.

Deshago, L.V.

Dicks, E.

Dobbins, Bee

Domico, Ben

Dougherty, Jas.

Douglas, J.F.

Fay, Charles

Figuerroa, P

Filipovich, Sam

Fletcher, R.N.

Frazier, Lee

Gault, John

German, Claude

Geshel, Joe

Geshel, Pete

Gilbert, Paul

Gomez, M.M.

Gonzales, M.M.

Green, Fred

Gresham, E.E.

Hansen, Tom

Harriga, Eselio

Harris, Ed

Hawkins, W.J.

Hawthorne, W.R.

Hernandez, R.

Hewitt, R.W.

Heywood, C.E.

Hodges, Thomas

Holt, A.F.

Howard, George E.

Huntington, J.M.

Jackson, J.H.

Johns, W.E.

Johnson, Elmer

Johnson, George E.

Karis, Mike

Kemp, W.S.

Koertz, Carl

Kohler, William

Laird, Hugh

Leach, J.A.

Leary, Bat

Long, Curtis M.

Lucero, A.B.

Lundgren, Ike

Madrill, Manuel

Maus, J.B.

McGourty, Jas.

Medina, Jesus

Medina, Joe L.

Meris, George N.

Mohr, J.W.

Moore, G.F.

Morris, C.J.

Murphy, L.R.

Murphy, Mike

Murray, William

Myriel, E.

Nations, J.C.

Ochoa, Ysabel

Ojeda, Jesus

Olivas, Nicolas

Pearson, Robert

Perz, Frank

Peterson, Ole

Petsche, Fred

Pierce, D.S.

Pinion, Jesus

Postert, L.L.

Powers, Tom

Roberts, W.t.

Rocha, Jim

Rodriguez, Tony

Romo, Ricardo

Rothenberber, J.M.

Rothery, Harry

Rowden, Oscar N.

Sainz, Ygnacio

Sanders, Paul

Schneider, Max

Scott, Joe

Shipley, Guy

Slaughter, Henry

Small, Joe

Smarr, Alec

Smith, A.W.

Smith, J.A.

Stallcup, E.E.

Stewart, Pink

Stockton, S.C.

Stone, Joe

Story, O.E.

Swarez, Leanier

Swyers, W.H.

Tarres, R.O.

Temple, William

Tex, Charles

Thomas, S.F.

Thompson, A.D.

Thompson, Dick

Titus, Sam

Tomasson, H.G.

Tucker, Eb.

Turner, E.H.

Valle, Carlos

Van Demon, L.W.

Van Orman, Dell

Vickers, Jas.

Villianuva, Benj.

Vukovich, Mark

Walker, M.F.

Walters, Harry

Wilbert, R.J.

Williams, Boyd

Williams, Hugh

Williams, J.A.

Wilson, Pierce

 

Cole Mine

Ables, C.S.

Adams, C.N.

Amberson, George

Angove, Sid

Armitt, David

Armstrong, adam

Ashby, S.B.

Aubrey, Frank

Baker, Bert

Bass, A.B.

Baxter, allen

Benko, Joe

Bigelow, H.S.

Blair, J.D.

Boat, Nealy

Bon, F.W.

Bowden, F.J.

Bowdish, H.A.

Brennan, Frank

Briggs, G.A.

Brinkman, H.E.

Brown, E.G.

Brown, R.R.

Burrows, George

Butler, T.E.

Byerly, W.A.

Campbell, E.L.

Campbell, E.L.

Carballo, Antonio

Carets, H.W.

Carlise, J.P.

Clark, L.

Clayton, E.

Clement, Oliver

Clugston, J.L.

Cofield, E.H.

Coley, W.F.

Colin, E.Z.

Connelly, Douglas

Connelly, J.J.

Craig, A.F.

De Crostes, C.E.

De Lozier, J.C.

Dennis, J.J.

Donahue, J.C.

Drace, frank

Duckett, fred

Egans, Harry

Ellis, F.S.

Foley, Tom

Fond, Frank

Franklin, O.C.

Garland, Al

George, William

Glass, L.C.

Goff, J.E.

Goth, William

Gray,G.

Greer, J.N.

Grerman, L.

Griffin, B.M.

Gullifer, William

Hawkey, John

Hawks, W.W.

Head, Cecil

Heater, D.L.

Hill, Gus

Holland, Lee

Homewood, Fred

Huffman, G.E.

Hurst, A.E.

Jackson, C.Y.

Jancich, J.N.

Jensen, Henry

Johns, William

Johnson, John

Joughin, H.

Juntolla, John

Kennedy, A.B.

King, Joe

Kountz, c.B.

Kreyser, William

Lang, F.W.

Leamey, L.J.

Lee, A.M.

Lugo, Abram

Malvy, Harry

Martin, Bert

Martin, W.H.

Mattson, John

May, Henry

McCleery

McDonald, L.E.

McDonald, W.J.

McFadden, Mike

McGlennnon, Ed

McGraw, S.B.

McKell, H.B.

McMinn, Matt

McNichols, Dan

McRae, N.C.

McRae, P.T.

Milutinovich, Dave

Moreno, Jesus

Murphy, S.F.

Najar, Tiburcio

Pascoe, Louis

Pesini, Pete

Ramos, Policarpio

Ramquist, C.A.

Ramsey, Charles F.

Ranta, J.A.

Reed, D.A.

Reed, Y.

Rhoades, Sam

Richards, Mike

Robinson, Perry

Rothery, William

Rowett, Rich

Ruse, Stanley

Sagan, Frank

Sanchez, Pete

Saunders, C.H.

Schmidt, J.B.

Seilk, Thomas

Sevey, Mose

Shallenberger, R.M.

Sheldon, C.B.

Simmons, Ed

Simpson, B.E.

Smith, Harry

Spalding, Louis

Staley, G.L.

Stamps, A.

Stauffer, A.W.

Steffey, H.T.

Street, R.L

Swope, E.W.

Taggart, H.

Thomasson, S.J.

Tong, H.M.

Valley, Alfred

Valllesteros, Diego

Veazey, G.K.

Walker, Ewell

Washington, George

Weora, Joe

Western, Sam

Wright, Henry

Zion, George

Briggs Mine

 Duff, T.W.

Abernathy, C.W.

Adams, Herman

Ali, Kudo

Althous, Louis

Anderson, C.C.

Anderson, Matt

Ansley, R.G.

Archuletta, Charles E.

Arndt, W.J.

Ashby, S.B.

Aslan, Mamut

Baketa, Pete

Baldwin, F.L.

Banchi, James

Barensky, E.

Barnes, S.D.

Bashear, James

Bayer, E.C.

Beal, Frank

Berdchen, Louis

Bevans, W.A.

Biblo, Louis

Blair, J.A.

Bowen, J.H.

Bowers, Hos.

Brockelbank, Frank

Brown, Fred

Bruton, J.H.

Bulovich, Marko

Burleson, Jeff

Burleson, Ross

Camolli, carl

Canion, R.E.

Carey, E.J.

Carmichael, John W.

Cary, John E.

Cary, L.B.

Cheranich, Mikalo

Chisholm, Norman

Cocat, Al

Colwell, C.M.

Colwell, W.C.

Cone Jesse A.

Cook, E.J.

Cook, G.C.

Corcoran, J.W.

Cowsert, E.C.

Craig, A.F.

Crews, William

Crouch, Joe

Currin, Blair

Czarevich, George

Daniel, Clarence

Davidovich, Marko

Davis, Andrew

Day, M.V.

DeClass, Roy

Delmas, P.D.

Demir, Asen

Dicks, Wilmer

Dillard, Potter

Dinsmore, Jos. C.

Dixon, Perry W.

Dominas, George

Donnelly, Pat

Dunkerson, C.

Duper, Eli

Elich, Mike

Erickson, C.J.

Erickson, Charles

Eustice, Henry

Evans, David

Faltis, Steve

Feeney, Thomas

Ferry, Jas. P.

Ferry, Real

Festerling, Ed

Floyd, J.E.

Franklin, J.B.

Gaboviar, Stanko

Garret, D.L.

George, Luther

Gibson, John

Gilbert, Thomas

Glasgon, R.L.

Gleason, R.J.

Goodman, Charles

Goorar, John

Graham, J.J.

Graham, R.T.

Green, Walter

Grihoff, George

Grock, Albert

Halley, R.E.

Hallmark, J.L.

Hansen, Chris

Harkins, F.J.

Harney, J.C.

Harp, James

Hawkins, H.L.

Haywood, E.E.

Hazelwood, H.C.

Hazelwood, L.

Heer, Casper

Hewitt, Roy

Hibbett, Harry

Hibbs, J.E.

Holland, William

Holmes, A.W.

Holmes, Fred

Hoyos, Antonio

Hughes, T.A.

Hurlbut, G.S.

Isaacson, John

Ivy, H.P.

Ivy, J.R.

Jackson, William

Jean, J.B.

Jerich, Peter L.

Jewell, Hershall

Johns, H.T.

Johnson, Ed

Johnson, Emil

Johnson, Henry,  W.

Johnson, J. Fred

Jones, Roy

Kane, W.H.

Kassun, George

Kelich, Red

Kennedy, A.

Kitchell, D.E.

Kitchell, D.S.

Knaus, B.M.

Komadino, Tony

Lettunick, Thomas

Liggett, J.W.

Lightfoot, C.J.

Lightfoot, Cecil

Lightfoot, Walter

Lillard, C.F.

Lillgore, A.L.

Lilukis, Pete

Lusher, william

Lyth, Holmes

Marinello, Joe

Markecovich, Louis

Martin, Joe

Marusich, Rich

Mathews, H.A.

Matthews, M.W.

McDonald, Jas.

McGinty, Charles

McGovern, J.P.

Mente, Henry

Moore, Steve

Morago, Juan

More, George

Nard, J.T.

Nash, V.T.

Noselkin, John

Nyhom, Carl

O'Brien, Thomas

Oglesby, A.

Olovich, Pete

Owens, Custer

Pague, Toh

Parrish, Byrl

Pecanic

Perry, J.H.

Person, Arson

Persson, S.

Peterson, Arthur

Peterson, Oscar

Phelan, James

Piethazewski, Alex

Pijich, Steve

Pisikan, Tony

Preston, Ellsworth

Prock, H.B.

Proviso, Lee

Ray, I W.

Reynolds, J.M.

Richardson, A.D.

Roberson, Smith

Rubich, Tony

Rugraff, C.S.

Rummey, Joe

Ruppe, Martin

Salo, Sam

Sanders, A.

Sandich, George

Sandies, Jim

Saturly, John B.

Sawtelle,W.B.

Sharratt, D.M.

Sheehy, Pat J.

Shockley, Crowley

Simmons, R.J.

Skinner, J.S.

Slaughter, William

Spinks, Charles

Stephens, R.E.

Stewart, J.M.

Stipe, W.C.

Strong, John

Swanson, Gus

Sweeney, Fred

Tankersly, G.H.

Tate, Joe

Thayer, F.E.

Todd, B.P.

Tomich, Chris

Tonkovich, Joe

Tonkovich, John

Trosse, Nick

Underwood, F.F.

Utich, A.

Utich, Pete

Vanalovich, Charles

Vasil, George

Verbica, George

Vickers, P.E.

Wallace, R.F.

Warren, Fred

Watts, Charles

Webb, F.C.

Webster, W.J.

Weed, Charles

West, S.L.

White, Ed

Whitehead, John

Whitehead, W.O.

Windham, arthur

Yriarte, John


 

Junction Mine

Abramovich, Michael

Ali, Alo

Ali, Fiem

Ames, H.H.

Anderson, F.C.

Ashby, Thomas

Aslan, Ali

Attaway, Fred

Attaway, H.J.

Barnett, Lee

Barnhill, Gordon

Beckett, Sam

Beezley, C.J.

Bellion, Aug.

Bentley, Thomas

Bet, Angelo

Bet, Attila

Black, Sam

Boat, C.E.

Boland, Bert

Bolen, Frank

Bolen, John

Borgora, Steve

Bouldin, R.W.

Brecino, Juan

Breslin, John

Brown, Carl

Brown, R.C.

Bryarly, Frank

Buchanan, Y.W.

Buckett, William

Buckmier, Max

Burdick, D.F.C.

Burns, J.E.

Busher, Felix

Butorac, Joe

Campbell, C.A.

Cantura, Louise

Capien, Robert

Carlson, Oscar A.

Christiansen, H.

Clark, W.J.

Coles, C.,E.

Colwell, A.M.

Conerty, J.J.

Coogan, John

Costly, Henry

Counts, J.P.

Cox, W.M.

Creasy Frank

Dalgoff, Dan

Dalton, Pat

Daniels, B.H.

Davenport, R.E.

Davis, D.W.

Davis, T.R.

Deacon, C.M.

Dean, William

Dechene, Frank

Deering, Frank

Deitchman, Frank

Din, Idris

Dodson, John

Donahue, P.J.

Dunkerson, Henry

Duree, Ben

Dym, Jack

Earnart, J.W.

Eddy, William

Elisoff, Sergus

Elllington, A.L.

Engstrom, Bill

Enyart, J.R.

Evans, Thomas

Fair, A.D.

Farrah, Robert

Fay, John

Fearing, C.A.

Feeney, Dan

Fenderson, Fred J.

Firestone, A.D.

Fraine, Alfred

Gallego, J.E.

Gassdorf, Richard

Gebrich, Peter

Getchins, H.J.

Gillis, D.A.

Globe, B.M.

Harnick, John

Harris, W,H.

Harris, Will

Haverty, Bob

Hicks, J.M.

Holtz, Andy

Hooten, W.C.

Hughes, W.M.

Hummer, Harry

Hurd, Harvey

Hurdt, Alfred

Hussey, Charles

Jaco, C.L.

Jason, F.E.

Jelo, Sam

Jerswald, Ed

Johnson, Albert

Johnson, Hardy

Kassun, John

Kazing, Sam

Key, Lon

Kimbrough, J.B.

King, Sam

Kisen, William

Koch, William

Koiitich, Antone

Kostran, S.A.

Kowisky, G.

Kulash, John

Kurash, Joe

Laitenan, Victor

Lamb, F.G.

Lane, O.P.

Larson, A.W.

Leliskovich, Frank

Lemen, William

Lesity, Tom

Lester, Otto

Lindquist, E.

Long, W.H.

Lopez, Salvador

Lutz, Ed

Mahan, J.P.

Maliory, R.T.

Manzano, Manuel,

Markichovich, John

Marovich, Matt

Marusich, Paul

Massey, Charles

Mayer, L.R.

Mazzotti, Dominico

McCall, F.R.

McConnell, C.H.

McCullum, R.M.

McGowan, W.C.

McGraw, G.W.

Mckewon, Will

Mehilich, Mike

Mierow, F.G.

Milligan, W.C.

Mitchel, Joe

Moore, Robert

Morris, Grant

Morris, Rich

Mounier, T.A.

Nichish, Rod

Nickols, R.G.

Ohler, S.

Ollenershaw, E.

Olson, C.J.

Parker, George R.

Pearson, A.H.

Pendleton, Fred C.

Perez, Max

Perott, A.J.

Peterson, A.L.

Peterson, Charles,.

Pettus, T.A.

Pettyjohn, R.M.

Phillips, J.W.

Planman, C.A.

Price, S.H.

Prothers, William

Rafaelovich, Bob

Ramsower, P.A.

Rast, Louie

Riddle, Al

Ridgeway, J.A.

Roberts, William

Robins, Fred

Robles, F.L.

Ross, Arnold

Russell, W.H.

Ryan, J.J.

Sandberg, Adolph

Sandberg, Isaac

Schlandt, Aug.

Schmidt, Rudolph

Schwartz, Joe

Scott, Ben

Selim, Kerin

Sertic George,

Shoemaker, R.L.

Sigdon, Jas.

Smith, George R.

Sorell, Ed

Spaulding, Charles B.

Stetson, Marion

Stevens, C.A.

Stevens, William

Stitt, F.P.

Stodghill, W.S.

Stoner, E.H.

Sumich, Matt

Swanson, Aug.

Swartz, E.I.

Tamblyn, Percy

Terasoff, Jack

Timmons, A.J.

Toman, Jas.

Tominie, Louie

Toots, Jas.

Truelove, J.A

Uren, Mose

Van Hulen, M.D.

Ward, Thomas

Ward, V.

Wareham Charles

Warnick, C.N.

Wellbourne, W.W.

Wetenkamp, Ernest

Wharton, F.E.

White, W.A.

Whitehead, William

Whitmere, E.J.

Wicks, Melvin

Wilcox, Ed

Williams, F.C.

Williams, G.E.

Yerian, Percy

York, Thomas, R.


 

graemite@hotmail.com.

© 2013 by Doug Graeme